Obserwuj na:
Kultura, Seriale

Gilmore girls – ciekawostki o serialu

 

Jutro premiera nowego sezonu Gilmore gilrs, który pokaże nam życie bohaterów po ogromnej przerwie, bo aż po 10 latach. Takie powroty często się serialom nie udają, ale po obejrzeniu zwiastunów i wszelkich zdjęć z planu wydaje mi się, że nowy, ósmy sezon, będzie świetny. A póki co, zanim jeszcze o 9 rano odpalimy Netflixa, sprawdźmy, czy wiecie już wszystko o gilmorkach. Gotowi?

 

Castingi

Liza Weil, która w serialu zagrała Paris Geller, początkowo starała się o rolę Rory Gilmore (aktorkę obecnie możecie oglądać w serialu How to get away with murder. 

LOS ANGELES, CA - MAY 07: Actor Scott Patterson arrives at Tyler Shields Presentation of his "Life Is Not A Fairytale" Collection on May 7, 2011 in Los Angeles, California. (Photo by Chelsea Lauren/Getty Images) *** Local Caption *** Scott Patterson;

Rolę Sookie zagrała (na szczęście!) Melissa McCarthy, jednak początkowo w tej roli miała być obsadzona Alex Borstein. 

Borstein pojawiła się kilkukrotnie epizodycznie na planie – była m.in. nieznośną harfistką, która grała w Independence Inn.

Za to mąż Borstein zagrał rolę Jacksona – męża Sookie…

Rolę Deana miał otrzymać Nathan Wetherington, na szczęście zagrał ją Jared Padalecki.

nathan-wetherington

Nathan Wetherington

Aktorzy

Keiko Agena miała 25 lat, kiedy serial startował. Oznacza to, że serialowa Lane, która grała młodszą o 16 lat od Lorelai przyjaciółkę jej córki, była młodsza tylko o 6 lat.

Alexis Bledel (Rory) nie miała na koncie żadnych aktorskich ról przed Gilmore girls.

Postać Lane wzorowana jest na najlepszej przyjaciółce scenarzystki serialu Amy Sherman-Palladino.

A Keiko Agena (Lane) z pochodzenia jest Japonką a nie Koreanką.

Chad Michael Murray (Tristan Dugray) miał mieć dużo większą rolę w serialu, jednak odszedł w 2. sezonie, żeby grać w innym serialu – One tree hill (Pogoda na miłość).

tristan-dugray

Jared Paladecki (Dean) zostawił Gilmore girls dla Supernatural, w którym gra do dziś.

A Adam Brody (pierwszy poważniejszy chłopak Lane) odszedł z serialu to The O.C. 

Co zresztą wykorzystali scenarzyści i przekazali w serialu informację, że Adam (Dave) wyjechał do Kalifornii (tytułowe hrabstwo Orange z tytułu The O.C. leży w Kalifornii).

Alexis Bledel (Rory) i Milo Ventimiglia (Jess) byli parą także w prywatnym życiu. Zaczęli się spotykać w tym samym czasie, kiedy ich serialowe postaci, ale byli ze sobą dłużej niż w serialu.

Lauren Graham umawiała się w czasie gry w serialu z Matthew Perry – Lorelai chodziła z Chandlerem Bingiem! <3

lauren-graham-matthew-perry

Na planie

Pomysł na serial pojawił się w głowie Amy Sherman-Palladino podczas jednej z wycieczek do maleńkiej miejscowości w Connecticut – Washington Depot.

Miejscowość odwiedzana jest przez wielu turystów od czasu, kiedy Amy zdradziła swoje inspiracje. Mieszkańcy Washington Depot korzystają z popularności miasta jako pierwowzoru Stars Hollow i organizują co roku festiwal Gilmore girls.

Skrypt jednego odcinka serialu miał podobno ok. 70-80 stron (zwykle w przypadku godzinnych odcinków skrypt liczy 40-50 stron) – był tak długi z powodu bardzo rozbudowanych zdań i gier słownych, z których słynęły bohaterki, zwłaszcza Lorelai.

Taka prędkość wypowiadanych słów nie zostawiła miejsca na improwizację, aktorzy musieli ściśle trzymać się skryptu.

emily-richard

Dialogi w Gilmore girls są wypowiadane bardzo szybko. Zwykle jedna strona skryptu jest grana przez minutę, a w tym serialu – przez 20-25 sekund.

Serial ma niewyobrażalną liczbę nawiązań do aktualnych wydarzeń, filmów, sztuki, aktorów i aktorek. Poniżej próbka tylko z pierwszego sezonu.

W serialu wystąpiło sporo gwiazd w epizodycznych rolach – m.in. Jon Hamm czyli Don Draper z Mad Men, Chad Michael Murray, Seth MacFarlane, Jane Lynch, Adam Brody czy Krysten Ritter (która zagrała ostatnio np. w Don’t trust the Bitch in apt 23).

Podobno Luke miał być kobietą. To znaczy jego bohater. I miał mieć na imię Daisy. Jednak twórcy serialu stwierdzili, że gra w nim zbyt mało kobiet i Daisy jednak została Lukiem. A sami twórcy stwierdzili, że chemia między Lorelai a Lukiem w pilocie jest zbyt mocna, żeby jej nie wykorzystać.

A czapka, którą nosi Luke, ma być nawiązaniem do jego wcześniejszej kariery w drużynie baseballowej (wspomina o niej, kiedy gra z Deanem). Grający go Scott Patterson również przez 6 lat grał zawodowo w baseball.

Twórcy rozważali stworzenie spin-offu dla Gilmore girls, którego głównym bohaterem miał być Jess. Jednak koniec końców serial nie wystartował.

Alexis Bledel (Rory) nie lubi… kawy. 

rory-coffee

Dlatego jej kubek napełniano colą w trakcie kręcenia wszystkich scen z kawą.

Istnieje ojciec Lane, który mieszka z nią i jej mamą. Tylko nigdy nie pokazano go w serialu.

Pamiętacie sceny, w których Rory mówi łamanym hiszpańskim? Grająca ją Alexis Bledel tak naprawdę mówi płynnie po hiszpańsku i jest to jej ojczysty język (angielski jest jej drugim językiem, ponieważ jej mama jest Meksykanką a tata Argentyńczykiem).

Lauren Graham (Lorelai) przyznała, że jej ulubionymi scenami były te… z piątkowych kolacji, zwłaszcza, kiedy kłóciła się ze swoją matką, Emily, graną przez Kelly Bishop.

W serialu często wykorzystywano nawiązania do prywatnych spraw aktorów. Kelly Bishop występowała w musicalach i wygrywała statuetki Tony, dlatego jej postać, Emily, uwielbiała musicale. 

kelly-bishop

Yanic Truesdale, grający Michela, jest z pochodzenia french canadian (francuskim kanadyjczykiem?) i dlatego w serialu uwielbia Celine Dion, która ma dokładnie takie samo pochodzenie.

Koniec serialu

Amy Sherman-Palladino, scenarzystka serialu, zawsze powtarzała, że wie dokładnie, jak serial powinien się skończyć i jakie cztery słowa powinny zostać wypowiedziane w ostatniej scenie. Odeszła jednak z pracy po szóstym sezonie Gilmore girls, a fani snuli teorie, jakie miałyby to być słowa. Amy powróciła do produkcji najnowszego, ósmego sezonu i właśnie te słowa mają się pojawić w ostatnim odcinku. Twórcy zadbali jednak o to, żeby nikt nie wygadał się przed premierą, jakie to będą słowa. A aktorzy mają bardzo ciekawe odpowiedzi, kiedy są o to pytani 😉

Ósmy sezon Gilmore girls: A year in the life startuje jutro i zostaje jeszcze jedno ważne pytanie.

Którego faceta powinna wybrać Rory? Dan, Jess albo Logan, w której drużynie jesteście?

Ja jestem rozdarta między #TeamJess a #TeamLogan – Jess to mój ulubieniec z serialu, Logana (Matt Czuchry) niezbyt lubię w Gilmore girls, ale uwielbiam go z roli w The good wife. 

jess-rory

Na koniec zobaczcie jeszcze trailer ósmego sezonu i do zobaczenia w Stars Hollow już jutro!

Nowy sezon Gilmore girls na Netflixie znajdziecie, klikając w link.

Share on
Previous Post Next Post

Masz ochotę przeczytać więcej?

  • Jaram się jak pochodnia na myśl nowym sezonie!! Zapowiada się weekend w Stars Hollow, do zobaczenia Kochana, oby nie minął za szybko 🙂

  • Uwielbiam ciekawostki i mimo że za tym serialem nigdy nie przepadałam, to z chęcią przeczytałam post 🙂 Oglądam How to get away with murder i nie wiedziałam (zapomniałam), że Liza Weil grała w Gilmore girls. Swoją drogą, nie pasowałaby do roli Rory :/

  • Jakoś nie trafiłam na ciekawostki dotyczące gilmore girls wcześniej – miły przerywnik 🙂 Czy tajemnica tłumaczenia tytułu serialu na polski – „kochane kłopoty” została rozwiązana?

    • Nie, ale podejrzewam, że jest to historia podobna do tej, która spotkała Dirty Dancing, czyli Wirujący seks 😉